Chovatelské stanice

CHS Mazlíčci z Brna

mimazlicci.webnode.cz

FACEBOOK

chovatel: Betty Veselá

místo chovu: Brno

počet chovných zvířat: 11-20

kontakt: bigbens@centrum.cz

CHS Púrpura Belleza 

purpura-belleza.webnode.cz

FACEBOOK

chovatel: Nela Friedlová

místo chovu: Příbor (Moravskoslezský kraj)

počet chovných zvířat: 6-10

kontakt: nelaf17@centrum.cz

CHS Chlupáčci z And 

chlupaccizand.webnode.cz

FACEBOOK

chovatel: Lucie Kyršová

místo chovu: Skalná (Karlovarský kraj)

počet chovných zvířat: 2-5

kontakt: lucinka.kyrsova@email.cz

CHS Činčilky od Kristýny Chybové 

facebook

chovatel: Kristýna Mrkvicová

místo chovu: Rajhradice (Jihomoravský kraj)

počet chovných zvířat: 6-10

kontakt: kikinecka.chybova@seznam.cz

CHS From Sweet home 

facebook

chovatel: Barbora Mlynaříková

místo chovu: Boskovice (Jihomoravský kraj)

počet chovných zvířat: 6-10

kontakt: barusanovotna@seznam.cz

CHS Činčily z Prahy 

facebook web

FACEBOOK

chovatel: Renáta Sedláčková

místo chovu: Praha

počet chovných zvířat: 6-10

kontakt: ren.sedlackova@seznam.cz

CHS Činčilky od Marešů

chscincilkyzajeci3.webnode.cz

FACEBOOK

chovatel: Karina Marešová

místo chovu: Krnov (Moravskoslezský kraj)

počet chovných zvířat: 2-5

kontakt: maresova.karinaa@gmail.com

CHS Západočeské činčily

facebook

chovatel: Veronika Mervartová

místo chovu: Pařezov (Plzeňský kraj)

počet chovných zvířat: 2-5

kontakt: fainovaveronika@seznam.cz

CHS Činčilky z Frýdku-Místku

facebook

chovatel: Barbora Slípková

místo chovu: Sedliště u Frýdku-Místku (Moravskoslezský kraj kraj)

počet chovných zvířat: 2-5

kontakt: barboraslipkova@seznam.cz

CHS Z Měsíčního údolí

facebook

chovatel: Lucie Šlamborová

místo chovu: Skalka u Doks (Liberecký kraj)

počet chovných zvířat: 2-5

kontakt: chszmesicnihoudoli@gmail.com

CHS Chinchilla's Furry Demons

facebook web

FACEBOOK

chovatel: Josef Ohlídal

místo chovu: Prostějov (Olomoucký kraj)

počet chovných zvířat: 6-10

kontakt: chs.chinchillas.furry.demons@gmail.com

KODEX CHOVATELů CHOV-ČINČIL

1) Činčily se chovají v kleci, kovové nebo dřevěné skříňokleci s min. v. 100 x š. 50 x d. 50 cm. Doporučená je velikost klece v. 200 x d. 100cm. Výška klece 100cm je podmínka k chovu činčil. Činčila dokáže 1 metr vysoko vyskočit a proto je pro ni životně důležité mít klec takto vysokou.
Klec musí obsahovat minimálně jednu (ideálně vícero) poličku na kterou může zvíře vyskočit, vhodnou bezprašnou podestýlku a napáječku s kovovým náústkem s kuličkou.

2) Činčily krmíme výhradně dietní stravou, která se skládá hlavně ze sena a pelet (či extrudovaných granulí) pro činčily. Dále ze sušených bylinek, speciálních krmných směsí určených výhradně pro činčily a jejich zdravou výživu, pamlsky s velmi nízkým obsahem cukrů a tuků či vybranou sušenou zeleninou. Důležité je, aby krmivo obsahovalo vysoký podíl vlákniny, minimum tuku a minimum cukru. Klasické levné obilné směsi s ovocem jsou pro činčily nezdravé, ničí jim vnitřnosti a mohou způsobit rychlou smrt. Kvalitní pelety pro činčily mají tmavě zelenou barvu a jejich základem je bojínkové seno nebo vojtěška. Ty nejlepší jsou bezobilné.

3) Činčily chováme jako mazlíčky ideálně po dvou a více stejného pohlaví nebo jako chovné po dvou nebo ve skupině. Se zvířetem zacházíme tím způsobem, aby nepřišlo k úrazu, ani nebylo nijak stresováno. Chováme jej tak, aby mělo klid a ticho. Zvířata chováme v čistotě, s čistým kožíškem, ubikaci uklízíme minimálně jednou za 2 týdny a každý den ometáme z polic trus. Činčily musí mít každý den k dispozici písek, aby si mohly očišťovat svou srst a udržovat ji zdravou. Nejkvalitnější je tmavě béžový sepiolit nebo prachový písek.

4) Nové zvíře musí přijít nejméně na 3 týdny do karantény. Pokud se zvířeti jakkoliv změní zdravotní stav, je povinnost vyhledat okamžitě při zjištění veterinární pomoc.

5) Při chovu se vyhýbáme příbuzenské plenitbě. Použít příbuzenskou plenitbu mohou pouze vědomí a zkušení chovatelé a to pouze pro zachování určité kvality jedince. Snažíme se si v chovu ponechávat hlavně kvalitní chovná zvířata.

6) U činčil mláďata pod 300g a tedy 3 měsíců nesmíme dávat k odběru vzhledem k tomu, že do této doby ještě mohou pít mateřské mléko. Mláďata od narození bereme do rukou a mazlíme. Mláďata od rodičů oddělujeme nejpozději ve 4. měsíci. Později může již otec oplodnit dceru. V 5. měsíci se musí rozdělit mláďata dle pohlaví. Samice pod 500g váhy a 7 měsících věku nesmíme připouštět k samci. Samice s menší váhou mají problémy s porody a často u nich umírají. Chovná činčila by měla mít vždy nad 500g ať už samice nebo samec. Činčily nad 850g mají opět problémy s porody a nezabřezávají. Samice nesmí rodit více než 2x do roka, aby se zbytečně nevyčerpávala a proto je potřeba samce v případě častějšího krytí oddělovat. První březost musí přijít do 3 let věku činčily. Samice se vyřazují z chovu v 7 letech, kdy přichází stáří.

7) Pokud odevzdáváme zvíře novému majiteli, připojíme náležité dokumenty (jako je rodokmen), ze kterého nový majitel jasně pozná kdy se zvíře narodilo, kolik mělo sourozenců, jaké je mutace a jaké mělo rodiče. Připojíme také vzorek krmení, kterým bylo zvíře krmeno, vzorek kvalitního písku a poučit nového majitele o chovu a krmení. Zvířata nesmíme chovat či prodávat za účelem zisku!

8) Chovatel dbá na dobré jméno svého chovu. Pokud kdokoliv zjistí, že jiný chovatel nedodržuje chovatelský kodex, prosíme o jeho nahlášení.

Chovatelé na této stránce vydávají tyto rodokmeny ke svým činčilám:

Chcete se přidat sem mezi naše chovatele?